לשיחת ייעוץ
ּ

רכישת עסק קיים

בעולם העסקים אנחנו שומעים רבות על מיזוגי חברות ורכישת עסקים, קוראים על מהלכים בהם בעלי שליטה מוכרים את העסק שלו או חלק מהפעילות העסקית, נחשפים למהלכים עסקיים שונים המחברים בין גופים שנים או מאפשרים פיתוח עסקים קיימים.

יזמים רבים מחפשים עסקאות מעין אלה, רכישת עסק פעיל, זכיינות או שותפות קיימת.

האם זו באמת עסקה משתלמת? ולא פחות חשוב למה יש לשים לב לפני מהלך של רכישת עסק או מיזוג חברות?

 

כמו בכל דבר, למהלכים אלה יש יתרונות וחסרונות, בין היתרונות הבולטים הוא המשכיות של פעילות עסקית קיימת, היזם לא נדרש להתחיל יש מעין אלא מתבסס על עסק קיים וכל שנדרש הוא להמשיך את דרכו ולשפר ביצועים על מנת להרחיב פעילות, להגדיל רווחים ולצמוח עוד יותר.

אך לצד אלה ישנם גם חסרונות, ביניהם שהנסתר רב על הגלוי, כלומר, לפעמים קשה לראות את התמונה הכוללת והאמיתית של העסק הנרכש ממבט ראשון.

היזם ששוקל לרכוש את העסק ופעילותו הוא נוטה לראות את יתרונותיו ורואה בו עסק מצליח וצומח, עסק עם פוטנציאל צמיחה וכדאיות עסקית, אך לצערנו, הניסיון מלמד שלרוב, בעלי העיניין לא תמיד רואים את התמונה האמיתית.

מצד אחד מעורבותם הרגשית מטה במקצת את ניתוח הממצאים ומנגד, הדוחות הכספיים אליהם נחשפים מרבית היזמים משקפים מתמונת המצב חלקית של העסק. המוכרים מצידם, ישקפו לרוב מציאות יפה ומשתלמת יותר ממה שהיא בפועל וכך הרבה עסקאות רכישה ומיזוג עסקים נעשות במחירים גבוהים מהשווי שלהם בפועל.

 

במובן מסויים זה מה שקרה גם לשני יזמים בתחילת דרכם שעמדו לסגור עסקה לרכישת עסק קיים. השניים בחרו בדרך זו על מנת “לחסוך” חבלי לידה ולהתחיל את העסק שלהם מנקודת פתיחה נוחה ובטוחה יותר שתאפשר להם המשכיות של פעילות עסקית קיימת.

 

חבר שלהם (לקוח שלי) שמע על העסקה המתגבשת והמליץ להם להתייעץ איתי לפני שהם סוגרים עסקה ולשמוע חוות דעת מקצועית וחיבר ביננו…

לבקשתם נפגשנו בקרבת העסק המיועד לקפה ומאפה, הם הציגו את פעילות העסק כפי שדווחה ע”י המוכר ואת ניתוח הדוחות הכספיים מנקודת מבטם. הם הסבירו ובעיקר הרגיעו שכבר עברו על כל הנתונים מספר פעמים ושזו “עסקת חייהם”.

שמחתי בשבילם אבל בכל זאת התעקשתי לבחון הכל מההתחלה ולנתח את הנתונים שוב, הפעם יחד איתי (בסופו של דבר זה מה שאני עושה שנים וזה תפקידי)

 

בין לקפה למאפה עברנו על המסמכים, המספרים והתוכניות. שאלתי, חישבתי והסברתי, הצגתי בפניהם משמעויות שונות לנתונים וזווית אחרת לגבי העסקה והעלויות.

לגבי העסק המיועד הם צדקו, הוא עסק טוב! אך לאור הממצאים מחיר העסקה היה גבוה מידי והצעתי להם לגשת אליה אחרת… והצליחו! סגרו עסקה משתלמת התואמת את שוויה האמיתי

שורה תחתונה, השקיעו כמעט 3 שעות ובקלותחסכו מעל ל 450,000 שקל!!!

בזכות ניסיון רב וניתוח אובייקטיבי, זיהיתי “מוקשים” שבעלי העניין פספסו, בין היתר, בגלל מעורבותם האישית והרגשי בעסקה כיועצת עסקית אני מגיעה לניתוחי כדאיות עסקית “נטולת רגשות” וגדושה בניסיון רב שנים בליווי וניתוח עסקי

בחינת כדאיות עסקית תמיד משתלמת! משקיעים שעתיים וכמה מאות שקלים ומרוויחים הרבה יותר

כי במשא ומתן כמו בחיים ידע זה כוח

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ